Desatero zdravého dětského jídelníčku

Děti, které v dětsví nejsou vedeny ke zdravému životnímu stylu, dohání tuto chybu nákladně v dospělosti a pak se mučí v posilovnách. Zejména děvčata začnou v pubertě své tělo hodně řešit. Když se pak nedokážou zařadit do společností nastavené škatulky modelka, pak není daleko k depresím nebo poruchám přijímání potravy.

Často totiž v dětství přejímají zlozvyky svých rodičů  a pokud i rodiče mají problém s váhou, dítě to pak bere jako určitou normu. Vždyť určitě nejdenou jste mohli ve svém okolí slyšet - "Jsem silný, protože to máme v rodině,  s tím prostě nic nenadělám, to jsou prostě geny".

Veďte své děti již od malička ke zdravému způsobu stravování a zároveň je motivujte ke sportovním aktivitám. Pokud vy do svého jídelníčku pravidelně nezařazujete větší množství ovoce a zeleniny, tak jak se potom můžete na své dítě zlobit, že zeleninu nechce jíst?  Vy jste přece jeho vzor. Jedině, když u vás na talíři uvidí porci hrášku, mrkev, ředkvičky nebo třeba i kedluben, tak vlastně začne vnímat, že něco takového existuje a může to třeba i dobře chutnat.

Postupně nabízejte dítěti zeleninu a nelamentujte hned napoprvé, když se setkáte s kyselým obličejem, očima v sloup nebo tzv. ofrfňáváním, že zelenina prostě není IN, a že "kamarádka Míša zeleninu taky nejí". Dítě si časem zvykne a přijme to jako něco úplně normálního. Můžete z toho udělat dítěti i zábavu, ale to už záleží na vás, jak se k tomu postavíte a kolik času máte.

 

svačinka do školy

Zdroj:jukniseonline

 

Nenechte děti, aby si svou denní dávku kalorií vypily ve sladkých nápojích nebo snědly v rychlých občerstveních. Návštěva takového zařízení by neměla být v žádném případě za odměnu. Vždyť tam není snad ani čím odměňovat. A kvuli figurce přece není nutné ještě jíst hranolky nebo hamburger.

Místo kupovaných cukrovinek a sladkostí (plných tzv. "E", ztužených nekvalitních tuků a barviv), volte spíše ovoce, kvalitní kousek čokolády nebo je odměňte společně stráveným časem - hrou, čtením pohádky - prostě se pokuste s nimi trávit co nejvíce času. To děti asi úplně nejvíc.

 

Článek v časopisu Pátek - příloha LN, vydáno 22.8.2014 - v pdf dokumentu v příloze

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz