Péče o dětské zuby - plná otázek

čištění zubů zdroj web_nechcikazy.cz

Foto zdroj:nechcikazy.cz

 

Kdy začít čistit – jakmile zjistíte, že vašemu dítěti začaly vykukovat první zuby. Není třeba hned používat kartáček, na trhu existuje spousta možností jak dítě zvykat na čistění zubů.  Můžete používat tzv. prsťáčky, speciální kousátka, nebo třeba kousek plátýnka na setření zubního plaku.

Jak často – nejméně 2x denně a to ráno a večer. V nejlepším případě po každém sladkém jídle, což ale bývá často nereálné. Pokud nelze z nějakého důvodu zuby vyčistit po sladkém – tak je alespoň vhodné ústa propláchnout čistou vodou. Lékaři nedoporučují zuby čistit hned po tom, co sladké sníte, aby nedocházelo k narušení skloviny.  Pokud podáváte dítěti dětské sirupy např. na kašel nebo na horečku – dávejte dítěti stříkačku až za zoubky a pokud možno mu nechte po aplikaci sladkého léku vypláchnout ústa vodou.

Jaký kartáček – pro děti volte malou hlavičku zubního kartáčku, rovné štětinky, které jsou husté a měkké.  Pokud máte možnost, jděte do specializovaného obchodu, kde si můžete vzorky kartáčků osahat a vyzkoušet měkkost na ruce. Ne vždy je dobré se orientovat jen podle věku dítěte a doporučení výrobce.  I pro dospělého je lepší volit menší hlavičku kartáčku než větší - lépe se tak dostanete i do problematických prostor.

Je určující cena – cena není v žádném případě určující. Levný kartáček může být někdy i lepší než drahý.

Elektrický kartáček nebo normální – elektrický kartáček může být spíše pro děti motivační. Lékaři však moc elektrické zubní kartáčky dětem nedoporučují. Pokud vy i vaše dítě máte dobře zvládnutou techniku čištění  - pak si zuby dokážete vyčistit lépe než s použitím elektrického kartáčku.

Množství pasty – u dětí by pastu měli nanášet rodiče. Děti, co si sami neumějí vyplachovat ústa, by neměla pastu používat vůbec nebo jen opravdu malé množství, (někdy stačí zvlhčit kartáček pod vodou), případně můžete zvolit zubní pastu bez obsahu fluoru. U starších dětí používejte maximálně množství o velikosti hrášku.

 

Věk dítěte

Obsah fluoru v zubní pastě

0 – 2 roky

0 – 250

2 – 3 roky

250 - 500

3 – 4 roky

500 - 600

4 – 6 let

600  - 750

6 a více

1000 - 1500

Tabulka 1: zdroj: www.babyonline.czwww.nechcikazy.cz

 

Způsob čištění – děti učíme čistit zuby malými kroužky (které jsou téměř na místě). Kroužíme kartáčkem po směru hodinových ručiček. U každého zubu se na chvilku zastavte a jemně každý zoubek pod mírným sklonem cca 45 stupňů očistěte – stačí lehce přiložit k zubu, netlačit. Pokud máte po krátké době používání kartáček roztřepený – znamená to, že příliš na zuby tlačíte.

Horizontální čištění je zcela nevhodné.

Horní část stoliček čistíme opět krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček. Stálé zuby je vhodné čistit stíráním a to 4 – 5x na jednom místě.

Zubaři doporučují poměrně brzy, tj. např. od 4. roku dítěte, zařadit i mezizubní kartáček. Protože kazy u dětí velmi často vznikají v mezizubních prostorách a pak místo vrtání jednoho zoubku je z toho vrtání dvou, které jsou hned vedle sebe.

Délka čistění zubů – obvykle 3 minuty.

Dětem do cca 10 – 12 let věku by rodiče měli zuby dočišťovat.

Dětem do školního batohu dávejte  láhev s vodou bez sirupu. Minimalizujete tím vznik zubního kazu a vodu si dítě může ve škole o přestávce jednoduše doplnit.

Ke svačince jim zabalte něco zdravého, určitě se vyhněte sladkým tyčinkám a jiným mlskám.

 

 

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz