Školní uniformy - potlačení individuality nebo stírání sociálních rozdílů?

Téma školních uniforem se v České republice objevuje nárazově a zaručeně vždy strhne vlnu reakcí. Často zejména negativních. Lidé vzpomínají na povinné bílé tričko nebo tílko, červené trenýrky pro kluky a modré pro dívky a samozřejmě na nezapomenutelné bílé jarmilky.

V řadě zemí a kultur jsou školní uniformy zcela běžné. Narazíme na ně ve školách v Británii, Indii, Japonsku, Číně nebo v Africe.

 

školní uniformy Španělsko

foto zdroj:Vogue

V České republice nejsou školní uniformy běžné – vyskytují se u nás spíše ojediněle zejména na soukromých školách. V roce 2012 vyhlásila Městská část Praha 7 projekt – školní uniformy. Do projektu se pilotně zapojili např. prvňáčci na ZŠ Františky Plamínkové v Praze.

Jednotlivá plus pro uniformy, které nyní vyzdvihuje ZŠ Františky Plamínkové [1]:

  • převážná část rodičů je s uniformami spokojená, vyjadřují projektu podporu
  • uniformy vyjadřují příslušnost ke škole
  • podporují soudržnost a sounáležitost mezi žáky
  • potlačují šikanu pramenící ze sociálních rozdílů mezi žáky
  • pozitivně ovlivňují chování žáků ve škole i na veřejnosti
  • stírají rozdíly v sociálním statutu žáků a jejich rodin

 

Od roku 2015 škola na tento projekt nedostává od Městské části Praha 7 dotace, neboť Praha 7 nenašla tyto finanční zdroje ve svém rozpočtu. I tak se škola rozhodla pokračovat v započaté tradici, protože ve školních uniformách vidí výhody. Ale jen čas ukáže, jestli se školní uniformy na škole udrží.

Výhodou jistě je, že uniforma vyjadřuje příslušnost ke škole - podobně jako např. členové Sokolu nebo Skautu. Dále uniforma může vyjadřovat prestiž školy a prestiž jejích žáků. Pozitivně ovlivňuje chování žáků a podporuje jejich soudržnost. To vše je ale zejména dáno hodnotami, které škola svým žákům předává. Důležitou roli v předávání hodnot hrají i rodiče dětí. Samotné uniformy to pravděpodobně nespasí.

Na první pohled mohou pomoci stírat rozdíly v sociálním statutu žáků. Ale nemůže to být hlavní důvod, proč školní uniformy zavádět. Děti jsou všímavé a tráví spolu spoustu času. Hned od prvního dne tak dobře vědí, jak na tom kdo je.

A jaké jsou názory samotných dětí? Menší děti s tím problém nemají, rádi nosí to samé co jejich vrstevníci. S uniformou se určitě mohou cítit zajímavě a výjimečně. S přibývajícím věkem však může nastat problém, obzvlášť když školní uniforma není celonárodní tradice.  Uniforma není jen o času stráveném ve škole, ale i o cestě do školy nebo volném čase po škole. A mladí chtějí být svým způsobem jiní a individuální. Nechtějí jít s davem, ale spíše z něho vystoupit, a tak trochu se stát rebelem.

 

 


[1] Zdroj: plaminkova.cz

školní uniformy Španělsko školní uniformy Anglie - zdroj.Vogue Školní uniformy - zdroj.Vogue školní uniformy Nigérie - zdroj. Vogue

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz