Zápis do 1. třídy: první krůček na cestě k dospělosti

Zápis do školyZápis do školy je důležitým okamžikem v životě každého dítěte. Povězme si něco o tom, jak zápisy do základních škol probíhají a jak se na ně připravit.

Jak připravit dítě k zápisu


K zápisu bychom měli dítě připravovat dlouhodobě a řada rodičů to provádí zcela přirozeně. Rozhodně byste na dítě neměli vše “navalit” v posledních dnech před zápisem, zbytečně byste je mohli zahltit informacemi a znejistět. 

Průběžně pracujte na zlepšování komunikačních schopností dítěte i na jeho soustředěnosti. Po přečtení pohádky si ji nechte od dítěte převyprávět, pokládejte mu otázky.

Pamatujte, že zápis do první třídy nejsou přijímací zkoušky. Mnohé děti mohou vůbec poprvé pocítit trému, proto je důležité, aby ze strany rodičů cítily podporu. Věty typu “Hlavně to dneska nesmíš zkazit” mohou působit spíše kontraproduktivně.

Co by mělo dítě znát


Při zápisu obvykle bývají přítomni dva učitelé či učitelky. Zatímco jeden z nich bude s rodiči probírat formální náležitosti, druhý se bude věnovat dítěti. Nenásilnou formou bude zkoušet úroveň jeho znalostí a dovedností. 

Dítě by u zápisu mělo znát svoje jméno, kolik je mu let a kde bydlí. Řeč může přijít i na zaměstnání rodičů nebo počet a jména sourozenců. Mělo by poznat základní geometrické tvary (čtverec, obdélník, kruh, trojúhelník) a barvy. Dítě by mělo zvládat základní orientaci v prostoru – vědět, kde je nahoře a dole, vlevo a vpravo. Učitel/ka také vyzkouší, zda váš potomek převypráví známou pohádku vlastními slovy nebo odrecituje básničku. Nechá ho namalovat postavu, postavit domeček, nebo ho se ho zeptá, kolik jablíček je na obrázku. 

Co budete k zápisu potřebovat


Nezapomeňte mít u sebe občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte. Cizinci musí navíc doložit doklad o povolení k pobytu.

Podcenit byste neměli ani oblečení. Že by se v něm dítě mělo cítit dobře a že by mělo být upravené je samozřejmostí. Malého předškoláka ale může rozhodit třeba chybějící kapesník, když se bude potřebovat vysmrkat.

Zápis do školy si užijte


Zápis je významným dnem v životě dítěte i jeho rodičů. Proto si ho zkuste užít a zbytečně se nestresujte. Po zápisu zajděte třeba do cukrárny, udělejte si slavnostní odpoledne a po příchodu domů malého předškoláka překvapte třeba dárkem v podobě nové školní aktovky.

Tip: Jak vybrat správnou školní aktovku

Zápisy do základních škol 2010


  • Začaly 15. ledna a potrvají do 15. února.
  • Konkrétní termín si stanovují jednotlivé školy, většinou zápis probíhá ve dvou dnech.
  • K zápisům na školní rok 2010/2011 by mělo přijít téměř 100 000 dětí.
  • Od letošního roku mohou poprvé nastoupit do školy už pětileté děti. Tato možnost je ale určena pro mimořádně talentované děti.
  • Do 1. tříd nastupují silnější ročníky, v některých školách proto může vzniknout problém s kapacitou

Zápis do školy Zápisy do prvních tříd Zápisy do prvních tříd Zápisy do prvních tříd Zápisy do prvních tříd

Komentáře

Počet příspěvků: 2, poslední přidán 04.02. 15:00

Jarča | 04.02. 15:00
Tak to jste šikulky.. A řešíte aktovku nebo batoh do 1 třídy? Přidám taky hezký článek.. http://www.oblazek.cz/vek/predskolak/clanky/zacaly-zapisy-do-prvnich-trid
Jája | 03.02. 16:49
My už to máme úspěšně za sebou :-)

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz