Jak zabavit děti o prázdninách - 1.část venkovní hry

Jak zabavit děti o prázdninách

 

Stavění domečků pro skřítky

V lese můžete postavit domečky pro skřítky. Stačí vám k tomu spousta dřívek, kamínků, větviček, šišek a lístečků. Děti mají bujnou fantazii a tak vás mohou překvapit pergolou pro skřítky, se stolem a židličkami ze šišek.

 

Chytání plastových rybek

Je velmi oblíbená zábava pro děti. Stačí jim lavor nebo malý dětský bazének naplněný vodou a v něm plavající plastové nebo pěnové rybky. Pak už stačí mít jenom dobrou síťku na ryby nebo dětský prut.  Petrův zdar!

 

Hledání pokladu

Připravte dětem dobrodružnou výpravu za pokladem. Můžete vytvořit starodávnou mapu s vyznačením místa pokladu (starodávný punc tomu dodáte, když plánek namočíte do silného výluhu z černého čaje, pak už stačí jen mapku nechat usušit). Na označeném místě skryjte poklad. Mohou to být dobroty, drobné hračky, pravé kovové mince nebo čokoládové mince, ukryté v plechové dóze. Uvidíte, jak budou děti nadšené, až se jim lopatky zaboří do něčeho pevného a kovového.

Cvrnkání kuliček

Hra pro 2 hráče. Ke hře potřebujete hliněné nebo skleněné kuličky a důlek, který si vytvoříte patou v zemi.  Děti si domluví počet kuliček, které budou určené ke hře. Např. 8 nebo 10 kuliček.

Rozhoz uskuteční oba hráči jednou kuličkou směrem k důlku a to od vyznačené čáry. Rozhoz vyhrává ten, jehož kulička je v důlku nebo blíže důlku. První rozhazovou kuličku použijte pro následný rozhoz. Směrem k důlku hoďte všechny své kuličky, (v našem případě každé dítě 4 nebo 5 kuliček).

Ten kdo má v důlku více kuliček nebo má kuličku blízko důlku začne první cvrnkat. Střídání hráčů následuje po každém cvrnknutí a to, i když zasáhnete důlek.  Dobré je mít kuličky barevně rozdělené. Protože každý hráč se snaží následně docvrnkat své vlastní kuličky k důlku. Při cvrnkání byste měli minout soupeřovo kuličky.

Pro menší děti můžete použít variantu házení kuliček do jamky, bez následného cvrnkání. Zbylé kuličky, které jsou po rozhozu mimo jamku, se znovu rozdělí na další hod mezi oba hráče. Vyhrává ten, kdo vhodil do jamky nejvíce kuliček.

 

Hurááááá kalužééééé

Jakmile se přežene pořádný liják, zůstanou všude velké kaluže. A kaluže děti milují. Není totiž nic lepšího než se brouzdat v louži, skákat nebo je alespoň přeskakovat. Pokud šlo o letní bouřku, můžete děti vybavit jen lehce. Pokud jste na zahradě, stačí jen plavky a gumovky nebo boty do vody. Pokud je chladněji nebo jste ve městě, vybavte děti kromě gumovek, vhodným oblečením – užitečné budou určitě pogumované kalhoty, případně bundička nebo starší mikina. Louži zvolte blíže domu, ať to pak nemáte daleko. Začít můžete s volnějším procházením louže, pobíháním apod. Pak už to přijde samo J a bude to stát za to. Nebojte se k dětem přidat a užít si zábavu společně.

 

Pouštění lodiček

Kromě skákání můžete kaluže využít i jinak, a to jako místo, kde si mohou vaše děti pouštět lodičky. Lodičky mohou být z kůry, dřívka a listu (dírku do kůry pro dřívko udělá zručný tatínek), zbytek si už sestaví děti sami.  Pokud nemáte kůru ze stromu, můžete použít třeba jen stočený list a hrát si, že máte malé plachetničky. Nebo si udělejte lodičky z papíru. Kdo už zapomněl jak se loďka nebo parníček skládá, najde spoustu návodů na internetu.

pouštění loďky

Děti milují závodění loděk po hladině.  Nebo si mohou hrát na piráty a strefovat se do loděk malými kamínky jako děly.

Stopovačka

Úsilí vámi vložené se vám vrátí, až uvidíte děti jak se ženou, aby našly další místo, kde je schovaný nový úkol. Vymyslete si úkoly – ať už sportovní (např. 5 dřepů, skákání jako žabák apod.), tak logické.  Úkoly by vždy měly odpovídat věku a zdatnosti dětí. Najděte si bezpečnou trasu, kde úkoly umístíte. Cestu můžete vyznačit barevnými mašličkami.  Označte místa s uloženými úkoly (my jsme vždycky kreslili křídou nebo do hlíny motiv obálky). Na konci může na děti čekat zasloužená odměna.

 

Bobřík odvahy – noční dobrodružství

Můžete udělat s dětmi noční výlet za pomoci baterek. Nebo jen postavit stan či „celtu“ a přenocovat venku ve spacáku.  Před spaním můžete pozorovat hvězdy a vyprávět si příběhy.

 

Piknik v přírodě

S létem přichází možnost pikniku v přírodě a to jak na dece, tak třeba přímo u keře s chutnými malinami, rybízem nebo jahodami, apod.  Budete překvapeni, jak se děti vrhnou na keříky a budou se ládovat.

Pokud zvolíte možnost pikniku na dece, kromě nasbíraných plodů si můžete do krabičky nebo koše přibalit tousty; zeleninové, či ovocné jednohubky (mrkev, okurka, víno, jahody) a spoustu dobrého domácího pití, např. bezovou limonádu nebo mátový ledový čaj s citrónem.

piknik 1

Děti si s sebou mohou vzít své hračky – panenky, plyšáky nebo bojovníky a uspořádat piknik i pro ně.

Dobývání hradu – do útoku!

Hra pro skupinku dětí. Jedno dítě hlídá na kopci v lese vlajku, tzv. hrad. Ostatní děti se snaží k němu nepozorovaně dostat a vlajku mu sebrat nebo se jí dotknout.  „Dobývači“ mohou mít na oblečení připevněné nějaké značky. Pokud „hlídkující” spatří „dobyvatele“, zavolá jeho značku.  Házení předmětů je zakázáno. Jde o rychlost, logické myšlení a schopnost maskovat se. Děti mohou vytvořit tým a vymyslet taktiku útoku. Výsledkem sice budou asi ušpiněné děti, ale úspěch bude zaručen. Dobré je, vybavit se repelentem.

 

Venkovní sporty

Venkovních sportovních aktivit je požehnaně a spousta se dá hrát i rekreačně a užijete si při nich s dětmi spoustu legrace.  Není nad kamarádský fotbálek, házení frisbee, skákání gumy nebo turnaj v  badbintonu.

Pokud potřebujete ještě další inspiraci na venkovní aktivity s dětmi, mrkněte na zajímavý web jdeteven.cz

Pokud máte nějaké své vlastní zaručené a u dětí oblíbené venkovní aktivity – sem s nimi!

 

Komentáře

Počet příspěvků: 1, poslední přidán 07.08. 22:48

Marie | 07.08. 22:48
Zrovna v tomto týdnu, po přívalovém dešti, jsem nechala děti řádit v kalužích, co vznikly u nás před domkem. Lítaly sem a tam a v gumákách jim čvachtalo :D Moc se jim to líbilo a super se vyřádily. Taky jsme společně minulý víkend postavily stan na zahradě, ale bouřka nám spaní překazila. I tak to pro mého 2-letého syna bylo parádní místo na blbnutí. Tak snad se zadaří přespat ve stanu tento víkend.

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz