Tati, proč musím chodit do školy?

Když jsem včera odcházela od školy, zaslechla jsem jednu holčičku, jak se ptá tatínka, „Tati, proč musím chodit do školy?“ Tatínek na to odvětil „abys nebyla hloupá“.

Když se vaše dítě těší do školy, před nástupem si hraje na školu a trénuje písmenka, tak máte vyhráno. Co když dítě do školy nechce? Samozřejmou reakcí je odklad. Ale co když je dítě jinak připraveno na školu, protože má neustále spoustu dotazů o tom, jak funguje sopka, zajímá se o pavouky a o některých věcech ví i víc informací než vy? Pak asi bude třeba se poradit s dětským psychologem nebo v psychologické poradně, zda do toho jít nebo ještě počkat.

 

školák

zdroj:najmama.sk

 

Dítě nástupem do první třídy, vstupuje do nového kolektivu, je to pro něj velký zážitek, který jde ruku v ruce se stresem z neznámého. Je úplně normální, že se dítě bojí.  V tu chvíli jste pro něj ještě důležitější než doposud. Určitě není dobré vstup do školy bagatelizovat slovy, „že tam chodí každý“, „já v tvém věku“ nebo „to zvládneš přeci taky“. Přistupujte k tomu pokud možno s klidem a snažte se dítě povzbudit a motivovat. Pokuste se vysvětlit, co ho čeká, že tam bude mít spoustu věcí k objevování, zajímavé hračky, nové kamarády, se kterými si bude hrát a tvořit. Vy přece vaše dítě znáte nejlépe a víte, co ho baví a čeho se třeba děsí.

A když už začne do školy chodit, tak nemáte vyhráno. Je třeba děti neustále motivovat. Dělejte s nimi úkoly zábavnou formou, zapojte do počítání jeho oblíbené hračky – např. dřevěné kostky, čajový servis pro panenky nebo dílky skládací stavebnice. Pokud bude pro vaše děti učení zábavné a zajímavé, získají ke škole a k učení pozitivní vztah, než když to vše budou brát jako nutné zlo.

 

hra na školu

zdro:novinky.cz

 

Vnímejte vaše dítě, poznejte v čem je dobré a co ho opravdu zajímá. A když to zjistíte, tak posilujte jeho zájmy a tím i jeho sebevědomí.

Veďte ho k samostatnosti tím, že mu dáte nějaký jednodušší domácí práci, která bude pravidelná, např. dávání nádobí do myčky, nebo vysávání apod. Určitě ho také hodně chvalte. Chvály totiž není nikdy dost.

Spolupracujte aktivně se školou a to jak s učitelem, tak s vychovatelkou v družině. Případné problémy s prospěchem nebo chováním se snažte řešit společně a pokud možno v klidu.

Autor: Zuzana Havlíková

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat příspěvek:

© Copyright Bagmaster s.r.o. - školní a studentské batohy. Odkazy. Batohy.

tvorba www ANTstudio.cz